Yeni Nesil IoT 2021

Genel Açıklama

Yeni Nesil IoT 2021

Dijital Etkinlik

Yeni Nesil IoT 2021

Etkinliğe katılım için aşağıdaki linke tıklayınız...

Her noktadan anlık verileri toplayarak entegre bir şekilde büyük veri sistemlerine aktaran nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi, bağlantılı ve akıllı bir dijital ekonominin en temel unsurlarından biri. IoT, cihazların/nesnelerin ve insanların birbirine bağlandığı bir dünyayı adresliyor ve akıllı ağa bağlı evlerden bağlı arabalara, bağlı akıllı şehirlere, akıllı fabrikalara, bağlı ülkelere kadar uzanan geniş bir dijital ekosistemin oluşmasına neden oluyor.

IoT sadece akıllı cihazlarından ya da sensörlerden ibaret değil. Uçtan uca bir IoT sisteminin hangi unsurlardan oluştuğuna bakacak olursak; elbette ki akıllı nesneler, cihazlar ve sensörler işin uç noktalarını oluşturuyor. Yanı sıra cihazları ve nesneleri birbirine bağlayan iletişim ağları ve nihayet nesnelerden gelen verilerin yer aldığı bulut ya da bilgisayar sistemleri ve buradaki verileri anlık işleyen büyük veri analiz teknolojilerini sayabiliriz.

Yapay zeka IoT’yi de dönüştürüyor ve sadece bilgi toplayan cihaz yerine haberleşen, etkileşim kuran ve karar verebilen akıllı bir nitelik kazandırıyor.

Bulut teknolojisi, IoT sistemlerinin gelişmesinde büyük rol oynuyor. Akıllı cihazlar ve sensörlerin sürekli olarak ürettiği verilerin barındığı bulut sistemleri sayesinde veriye anlık erişim, hızlı veri aktarımı, anlık veri analizi ve güvenilir bilgi iletimi mümkün olabiliyor.

Yapay zeka yeteneklerine bağlı yeni iş modellerinin oluşturulmasında IoT, verilere ulaşmanın ve toplamanın yegane unsuru olarak karşımıza çıkıyor.