Dijital Arena - Tarımda İleri Teknolojiler 2020

Genel Açıklama

Dijital Arena - Tarımda İleri Teknolojiler 2020

Dijital Etkinlik

Dijital Arena - Tarımda İleri Teknolojiler 2020

Etkinliğe katılım için aşağıdaki linke tıklayınız...

 

Tarımsal üretimde verim kayıplarının önüne geçmek ve sürdürülebilir karlılığı artırmak için dijital teknolojiler imdada yetişiyor. Verimli tarım yapabilmenin başlıca koşulu küresel iklim değişikliklerine sahip olmak ve sonrasında arazi seçimi, sulama sistemleri, tohum seçimi, gübreleme, ilaçlama, aşılama, ekim ve hasat zamanı bilgisi vb. süreçleri doğru yönetebilmek gibi unsurlar geliyor. Don, kar, yağmur, fırtına gibi hava olaylarını öngörmek sadece olası zararları önlemekle kalmıyor, çiftçinin havaya göre hareket ederek tasarruf da etmesini sağlıyor.

Tarımın yanı sıra hayvancılıkta da aynı şartlar söz konusu. Hayvanların sağlık, salgın hastalık, beslenme, üreme, gelişim, yumurtlama, kuluçka, süt verme vb. tüm süreçlerinin dijital teknolojilerle takip edilmesi ve sonuçta bir veri yönetimi sisteminin oluşturulması mümkün.

Akıllı tarım, akıllı hayvancılığın yanı sıra akıllı köy yaklaşımı ile de köylerin demografik, ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerinin araştırılması mümkün. 

Dijital Arena etkinlik zincirinin “Tarımda İleri Teknolojiler” temasındaki dijital etkinlikte aşağıdaki konu başlıklarına değineceğiz.

Tarım ve hayvancılıkta maksimum verim için akıllı teknolojiler
Bilinemeyen ve öngörülemeyen doğa ve iklim şartlarının hatasız hesaplanması tarımda zenginliği artıracak
Pamukta son yıllarda kullanılan uydu sistemleri ve bu bağlamdaki teknolojiler
Hatasız işlemler ve hesaplamalar için ileri teknolojiler
Tarım verisinin ileri analitiği
Akıllı tarımdan akıllı köye