Bulut Sistemler 2020

Genel Açıklama

Bulut Sistemler 2020

Dijital Etkinlik

Bulut Sistemler 2020

Etkinliğe katılım için aşağıdaki linke tıklayınız...

Her geçen gün daha fazla kurum dijital veri ihtiyaçlarını karşılamak için bulut teknolojileri kullanmaya başladı. Bulut tabanlı hizmetler, inovasyon için gerekli olan altyapıya erişimi oldukça kolaylaştırdı. Her geçen gün büyüyen dijital verilerimiz için fiziksel mekanlar oluşturmak yerine artık online veri dağıtım merkezi yani bulut sistemlerine yatırım yapıyoruz. Dijital dönüşümün hızlı ve kolay gerçekleştirilebilmesi için yönetilmesi kolay, ölçeklenebilir, birbirine kolay bağlanabilen, uygun maliyetli bir altyapı sistemine ihtiyaç var. Şirketlerin dijitalleşme sürecinde kesintisiz, güvenilir, uygun maliyetli BT altyapısını sunan bulut bilişim, internet üzerinden hizmet kiralama modelleriyle öne çıkıyor. Bulut bilişim aynı zamanda yeni bir iş modeli ve şirketlerdeki iş modellerini de değiştirmeye aday Bulut servisleri, tüm bilişim teknoloji hizmet ve servislerini 'hizmet kiralama' ya da 'kullandığın kadar öde' mantığıyla erişebilmelerine olanak sağlıyor.

Verinin depolanması, saklanması, dağıtılması, güvenliği konusunda ekonomik ve kolay bir altyapı sunan bulut servisleri aynı zamanda inovasyonların da önünü açıyor. Bulut servislerinde veri güvenliğinin sağlanması ise özel olarak ele alınması gereken bir nokta. Bulutun maruz kalacağı herhangi bir atak ya da saldırıda veriyi bulut üzerinde değil, uç nokta cihazlarında işleyen sınır bilişim (edge computing) trendi hızla yaygınlaşıyor.

Bulut teknolojilerin geleceğinde ise yapay zekâ var. Bulut teknolojisi sayesinde dijital veriler kolay bir şekilde tek bir programla işlenebilecek ve yöneticilere iş geliştirme konusunda tavsiyeler verebilecek. Ayrıca ilerleyen zamanlarda tüm kararları şirketlerin bulut teknolojisinde barınan yapay zekâlar alacak.